Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Inwestycja w czyste powietrze

Jeśli wymieniacie stare i nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe, a w ich miejsce wybierzecie nowe i proekologiczne, to możecie ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wśród dotowanych rozwiązań są m.in. kotłownie gazowe.
czyste powietrze

            Już we wcześniejszych wpisach zwracaliśmy uwagę na konieczność wyhamowania postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz procesów pogorszenia jakości powietrza. Tym razem chcielibyśmy podpowiedzieć, że inwestycja w czyste powietrze, to nie tylko korzyść ekologiczna, ale także ekonomiczna. A to wszystko za sprawą programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

            Program jest kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dzięki rozwiązaniom proponowanym przez „Czyste Powietrze” można np. wymienić źródło ogrzewania z wysokoemisyjnego (np. piec węglowy) na niskoemisyjne (np. kocioł na gaz płynny). 

            Dotacje, które można otrzymać zostały opisane na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ W zależności od spełnienia poszczególnych kryteriów i uwarunkowań mogą to być kwoty nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać tradycyjnie w urzędach, ale także online na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

            Do lipca, 2022 roku różnego rodzaju wniosków w ramach tego programu złożono już prawie pół miliona w całym kraju. Ponad 40% z nich dotyczyło wymiany źródła ogrzewania na gazowe kotły kondensacyjne.

Inwestycja w czyste powietrze to wyjątkowo korzystnie ulokowane pieniądze. Nie dość, że zadbamy o środowisko naturalne, to także stworzymy warunki do zdrowego życia dla kolejnych pokoleń.

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas