Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Kontrola ilości gazu w zbiorniku

Właściwa eksploatacja instalacji gazowej zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Dlatego chcemy dostarczyć Państwu jak najwięcej informacji na ten temat, abyście mogli cieszyć się niezakłóconą pracą całej instalacji. W tym wpisie opowiadamy jak kontrolować ilość gazu w zbiorniku.
Kontrola ilości gazu w zbiorniku

Zacznijmy od tego, że zbiornik tankujemy zawsze do 85% jego objętości i takie tankowanie oznacza „tankowanie do pełna”. Wynika to ze zmiany objętości gazu w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz. Gaz płynny propan zwiększa swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury. Z tego powodu pozostawia się tzw. poduszkę powietrzną, czyli 15% wolnej przestrzeni pojemności zbiornika po to, aby zmiana objętości gazu odbywała się bez zagrożenia dla funkcjonowania instalacji.

Dodatkowo, dla jeszcze większego bezpieczeństwa, zbiornik wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa automatycznie zabezpiecza urządzenie odbiorcze przed powstaniem wysokiego ciśnienia w instalacji. W przypadku pojawienia się podwyższonego ciśnienia na wyjściu reduktora np. pod wpływem promieni słonecznych, zawór otwiera się automatycznie i wypuszcza nadwyżkę ciśnienia na zewnątrz (do atmosfery). Po wydmuchu, zawór zamyka się i reduktor podejmuje pracę na ciśnieniu nominalnym.

Podczas sprawdzania poziomu zapełnienia zbiornika należy wziąć pod uwagę fakt, iż poziomowskaz zamontowany na zbiorniku pokazuje orientacyjny poziom jego zapełnienia. Granica błędu wskazań wg producentów to +/- 5%. Ponadto zawsze trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie opierać się tylko na jednym wskaźniku. Dlatego, dodatkowym przyrządem do skontrolowania, czy w zbiorniku jest gaz, czy może już się kończy, jest manometr, który wskazuje ciśnienie w zbiorniku. Z tego samego powodu, podczas tankowania zbiornika należy kierować się ilością gazu wydrukowaną na dokumencie z cysterny, a nie tylko poziomowskazem.

Najklarowniejszą sytuację mamy wtedy, gdy nasza instalacja gazowa wyposażona jest dodatkowo w gazomierz. Mając dane z wydruku cysterny dotyczące zatankowanej ilości gazu płynnego oraz stan początkowy licznika gazowego (gazomierza), jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować swoje zużycie. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że wydruk cysterny pokazuje nam ilość zatankowanego gazu w fazie płynnej czyli w litrach, a gazomierz już w fazie gazowej czyli metrach sześciennych (m3). Chcąc przeliczyć te jednostki poniżej podpowiadamy jak sobie z tym poradzić:

1 litr gazu płynnego = 0,254 m3 gazu

czyli ilość w litrach (płyn) dzielimy przez 3,94 i wyjdą nam m3 (gaz)

i odwrotnie:

1 m3 gazu = 3,94 litra gazu płynnego

czyli ilość w m3 (gaz) mnożymy przez 3,94 i wyjdą nam litry (płyn)

Kolejną opcją kontroli gazu w zbiorniku jest montaż telemetrii i możliwość dokonywania zdalnych odczytów w każdym czasie na wyświetlaczu lub na swoim elektronicznym koncie klienta. System telemetryczny jest nowoczesnym rozwiązaniem przeznaczonym do automatycznego pomiaru poziomu gazu w zbiornikach LPG. W jego skład wchodzą:

– elektroniczny wskaźnik poziomu gazu montowany na zbiorniku gazu w miejscu wskaźnika mechanicznego (płynowskazu)

– moduł komunikacyjny wyposażony w kartę SIM

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas