Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

ZMIANY W PROGRAMIE
„CZYSTE POWIETRZE”

3 stycznia 2023 roku ruszyła nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Od tego dnia obowiązują bardziej korzystne warunki programu. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ dla wielu gospodarstw domowych mogą one przynieść wymierne korzyści finansowe oraz zapewnić bezpieczeństwo cieplne na długie lata.

Inwestycja w czyste powietrze 

Walka ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza to niezwykle istotny problem. Niejeden raz zwracaliśmy uwagę na konieczność wyhamowania postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz procesów pogorszenia jakości powietrza. Przypominamy, że inwestycja w czyste powietrze, to nie tylko korzyść ekologiczna, prozdrowotna, ale także ekonomiczna. Nie dość, że zadbamy o środowisko naturalne, to jeszcze uzyskamy wymierne korzyści finansowe. A to wszystko za sprawą programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

„Czyste Powietrze” – dofinansowanie

Jeśli wymieniacie stare i nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe, a w ich miejsce wybierzecie nowe i proekologiczne, to możecie ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wśród dotowanych rozwiązań są m.in. kotłownie gazowe. Dzięki rozwiązaniom proponowanym przez „Czyste Powietrze” można np. wymienić źródło ogrzewania z wysokoemisyjnego (np. piec węglowy) na niskoemisyjne (np. kocioł na gaz płynny).  W przypadku zdecydowania się na instalację gazową, zgodnie z założeniami programu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 40 – 45% faktycznie poniesionych tzw. kosztów kwalifikowanych.

Zmiany w programie

Program „Czyste Powietrze” funkcjonuje już od kilku lat i zapewne większość z Państwa już zapoznała się z jego zaletami. Warto jednak sprawdzić jak wiele dodatkowych zmian weszło w życie w 2023 roku. Przede wszystkim wzrosły progi dochodowe, zwiększono dofinansowanie oraz stworzono możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu.

„Czyste Powietrze” – jak skorzystać

Program jest kierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.     Dotacje, które można otrzymać zostały opisane na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/

Pamiętajcie, że zgodnie z założeniami programu wszystkie urządzenia oraz materiały muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu oraz w przypadku gdy wynika to z obowiązujących przepisów prawa – posiadać deklaracje zgodności urządzeń z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu (oznaczenia „CE” lub „B”). Jeżeli wynika to z przepisów prawa, usługi muszą być wykonane przez osoby lub podmioty posiadające stosowne uprawienia i pozwolenia oraz przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i normami.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://czystepowietrze.gov.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas