Nowoczesne kotły kondensacyjne
Na początku kilka zdań o kotłach kondensacyjnych. Są to kotły nowej generacji, które w przeciwieństwie do swoich poprzedników, czyli kotłów tradycyjnych, potrafią odzyskiwać energię ze spalin. W spalinach znajduje się para wodna, która wskutek kondensacji ulega skropleniu oddając ciepło. Dzięki temu, temperatura w układzie centralnego ogrzewania dłużej utrzymuje się na tym samym poziomie, a co za tym idzie zużycie gazu płynnego jest mniejsze.
Kotłownia na gaz płynny – wymogi techniczne
Kotłownia na gaz płynny musi spełniać określone wymogi techniczne. Warunkiem koniecznym co do lokalizacji kotłowni, w której ma znajdować się kocioł kondensacyjny na gaz płynny jest położenie podłogi względem linii gruntu. UWAGA! Podłoga kotłowni musi być zawsze na tym samym poziomie lub powyżej linii gruntu. Chodzi o to, że gaz propan w stanie lotnym jest cięższy od powietrza i utrzymuje się przy podłożu. W przypadku, gdyby kotłownia znajdowałaby się poniżej poziomu gruntu, a doszłoby do nieszczelności, to ulatniający się gaz opadałby na podłogę i nie byłoby możliwości pozbycia się go na zewnątrz. Z tego samego powodu nie można zbudować kotłowni w pomieszczeniu, w którym znajdują się otwory kanalizacyjne lub odpływowe. Nie poleca się także, aby kocioł na gaz płynny montować w pomieszczeniach na co dzień użytkowanych przez domowników. Wyjątek stanowią kotły z zamkniętą komorą spalania. W kotłowni musi być także zapewniony dostęp do bieżącej wody.
Warto też pamiętać, że w starszym budownictwie, w którym wykorzystywano inne rodzaje ogrzewania bardzo często kotłownie znajdowały się w piwnicach, poniżej poziomu gruntu. Dlatego, jeśli ktoś z Państwa chciałby w takim przypadku przejść na ogrzewanie gazem płynnym, to kotłownia musi być koniecznie przeniesiona i zlokalizowana tak, aby była na linii gruntu lub powyżej.
Kolejna sprawa to wentylacja nawiewna. Jej otwór musi być większy niż 200 cm² i musi być
umieszczony na równi z podłożem. Natomiast spaliny z kotła gazowego powinny być odprowadzane kanałem o przekroju nie mniejszym niż 14 cm x 14 cm.
Wszystkie wyżej wymienione kryteria są konieczne w celu uzyskania pozwolenia na budowę
instalacji gazowej. Od ich spełnienia zależy bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji.