Eksploatując różnego typu urządzenia domowe zawsze należy kierować się zasadami bezpieczeństwa. Stosowanie się do przepisów, zdrowego rozsądku i dobrych praktyk jest bowiem najlepszą polisą ubezpieczeniową. Dlatego, jeśli posiadacie zbiorniki LPG, pamiętajcie o niezbędnych przeglądach. Nie są one uciążliwe, a dzięki zachowaniu odpowiednich terminów użytkownicy mają zapewnienie, że ich zbiorniki funkcjonują prawidłowo.
Co obejmuje przegląd techniczny?
W ramach prac serwisowych można poprosić fachowców nie tylko o ogólną ocenę stanu instalacji, ale także m.in. o kontrolę szczelności połączeń od zbiornika do skrzynki z reduktorem 2 stopnia/gazomierzem. Serwisant może przeprowadzić taki test zarówno detektorem elektronicznym, jak i testerem szczelności w postaci piany. Równie ważna jest ocena stanu zaworu bezpieczeństwa zainstalowanego na zbiorniku. W trakcie przeglądu, fachowiec może samodzielnie usunąć drobne nieszczelności, wymienić uszczelki, przewinąć taśmą teflonową śrubunek itd. Jednakże w przypadku poważniejszych przypadków, może także zalecić zaprzestanie dalszej eksploatacji do czasu usunięcia usterki.
Należy także pamiętać, że każdy przegląd musi zakończyć się wystawieniem protokołu z kontroli instalacji wraz z podpisem oraz informacją o uprawnieniach serwisanta.
Przepisy
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto sięgnąć do przepisów. Nie powstały one po to, aby tworzyć zbędną „biurokrację” tylko po to, aby ułatwić eksploatację instalacji gazowych i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Przypominamy o tym, ponieważ lekceważenie tych przepisów może prowadzić do wypadków. Poniżej prezentujemy najważniejsze źródła:
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu.
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.