Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Gaz LPG – co to jest i skąd się bierze?

Na początku opowiemy Wam czym jest gaz LPG, skąd się bierze i jakie są jego właściwości. Nie będzie to lekcja fizyki, lecz najważniejsze informacje, które przedstawimy w taki sposób, aby każdy mógł dowiedzieć się jak najwięcej poświęcając jedynie kilka chwil.
LPG – co to jest i skąd się bierze?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu LPG – jest to skrót pochodzący od angielskiej nazwy Liquefied Petroleum Gas, czyli w języku polskim, w dokładnym tłumaczeniu jest to skroplony gaz naftowy. Nie musimy jednak używać takiej długiej nazwy, wystarczy wiedzieć, że LPG to po prostu gaz płynny. Angielska nazwa wskazuje także pochodzenie gazu płynnego. Słowo Petroleum, czyli ropa naftowa odpowiada na pytanie skąd się bierze gaz płynny. Jest on otrzymywany właśnie z ropy naftowej w wyniku procesów jej rafinacji, czyli oczyszczania.

Co to jest gaz LPG?

Skoro już wiadomo co oznacza LPG i skąd się bierze, to teraz opowiemy o tym czym jest i jakie ma właściwości. Płynny gaz to organiczne związki chemiczne należące do grupy gazów węglowodorowych. Są one cięższe od powietrza i łatwo się spalają. Gaz płynny jest bezbarwny i bezwonny, a zapach, który można wyczuć podczas przedostania się do powietrza jest efektem nawaniania. Z punktu widzenia wykorzystania tych gazów jako paliw, kluczowe jest jednak to, że są one niezwykle kaloryczne i mogą być magazynowane w płynnym stanie skupienia przy niewiele podwyższonym ciśnieniu i w temperaturze pokojowej. Dzięki temu możemy przechowywać dużą ilość gazu w stosunkowo małych zbiornikach.

Gaz LPG do domu.

W zależności od zawartości węglowodorów i przeznaczenia rozróżnia się trzy rodzaje gazów płynnych – butan techniczny, propan-butan techniczny i propan techniczny. My skupimy się na tym ostatnim, ponieważ to właśnie propan techniczny możecie Państwo kupić na portalu gazdlaciebie.pl. Od razu odpowiadamy na pytanie dlaczego propan techniczny? – dlatego, że propan może parować, czyli przechodzić do stanu gazowego w temperaturach nawet do – 40 stopni Celsjusza. Butan natomiast już przy lekkim mrozie traci tę możliwość. Nie można byłoby zatem wykorzystywać butanu w zbiornikach eksponowanych na ujemne temperatury.

Gaz płynny należy do najbardziej wszechstronnych i najczystszych źródeł energii. Jego zastosowań jest bardzo wiele, jednak te najbardziej znane to ogrzewanie budynków i wody, transport (autogaz) i przemysł. Jego zastosowanie znacznie ogranicza powstawanie smogu, ponieważ spalaniu gazu płynnego nie towarzyszy emisja dwutlenku siarki oraz pyłów.

Baza wiedzy

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania to zapraszamy do lektury naszego blogu. Wiele istotnych informacji znajdziecie Państwo także na naszej stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas