Postępująca degradacja środowiska naturalnego wywołuje niezmiernie dotkliwe konsekwencje dla przyrody i człowieka. Niestety nadal wiele osób nie dostrzega tych zagrożeń pomimo tego, że coraz bardziej wpływają one na nasze życie. Tymczasem aktualny stan naszego środowiska naturalnego wymaga od nas większej uwagi. Musimy zacząć myśleć globalnie, aby zachować piękno i potencjał naszej planety dla kolejnych pokoleń.
Smog zabija!
Mamy świadomość, że np. globalne ocieplenie może być trudno odczuwalne i nie każdy to dostrzega, ale już zanieczyszczenie środowiska, zwiększona emisja szkodliwych substancji, a przede wszystkim smog – to są już zagrożenia, które dotykają każdego z nas. Smog w wielu miejscach w Polsce przekracza dopuszczalne normy wpływając bezpośrednio na pogorszenie stanu zdrowia i komfortu życia. Czasami wystarczy wyjść na spacer zarówno w mieście, jak i na wsi, aby poczuć drażniące nasze drogi oddechowe zanieczyszczenia powstałe wskutek spalania paliw stałych, czy co gorsza substancji sztucznych. Dlatego trzeba wręcz jasno powiedzieć – smog zabija i należy z nim walczyć. Jedną z form walki jest wybór takiego źródła energii, której użycie jest jak najmniej szkodliwe dla środowiska – a co za tym idzie – najbardziej przyjazne dla nas i naszego zdrowia.
Propan w czołówce paliw eko
Warto zatem wybrać ogrzewanie, które jest bezpieczne zarówno dla powietrza, jak i dla gleby oraz wód gruntowych. Takim właśnie rozwiązaniem jest ogrzewanie płynnym propanem. Stanowi on jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewnictwa. Jego pozyskiwanie nie stanowi dodatkowego obciążenia dla środowiska, gdyż gaz propan stanowi produkt uboczy w procesie wydobycia ropy naftowej oraz jej rafinacji. Oznacza to, że praktycznie pozyskujemy energię gotową do wykorzystania w swoim gospodarstwie domowym. Podczas spalania propanu, nie wytwarzamy gazów niskiej emisji, sadzy, popiołu i węglowodorów aromatycznych, tak jak podczas palenia węglem czy olejem opałowym. To właśnie te substancje są głównymi składnikami smogu oraz nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z domowych kominów. Wykorzystanie gazów płynnych do ogrzewania ogranicza także postęp efektu cieplarnianego – emisja dwutlenku węgla jest 1,5 razy mniejsza niżw przypadku innych paliw płynnych i dwukrotnie mniejsza niż w przypadku paliw stałych.
Płynny propan klasyfikuje się w czołówce rankingu paliw ekologicznych, a założenie instalacji gazu płynnego wymaga zdecydowanie mniej nakładów finansowych niż podczas montażu pompy ciepła czy fotowoltaiki. W kolejnych wpisach opowiemy Państwu jak krok po kroku zainstalować zbiornik z gazem płynnym, a także przybliżymy najważniejsze informacje o jego danych technicznych.