Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Wartość opałowa – czyli które paliwo da więcej energii?

Wybór źródła energii jest kluczowy dla każdego gospodarstwa domowego, rolnego, firmy czy zakładu produkcyjnego. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o poszczególnych paliwach. Tym razem chcielibyśmy opisać Państwu różne źródła energii w odniesieniu do ich wartości opałowej.
Wartość opałowa

Co to jest wartość opałowa?

Wartość opałowa to najprościej mówiąc ilość ciepła powstała w wyniku spalania. Oczywiście im większa wartość opałowa, tym więcej ciepła uzyskamy, przy zużyciu podobnej ilości paliwa. Poniższa tabela prezentuje te wartości dla kilku wybranych
źródeł energii.

ŹRÓDŁO ENERGII

WARTOŚĆ OPAŁOWA

1 kg gazu płynnego

12,84 – 12,87 KWh

1 kg oleju opałowego

10,67 kWh

1 kg węgla kamiennego

5,83 kWh

1 kg koksu

7,22 kWh

1 kg miału węglowego

2,1-4,96 KWh

1 kg drewna

2,1-4,5 KWh

1 m3 gazu ziemnego

9,44 kWh

Jak wynika z tabeli gaz płynny posiada największą wartość opałową w porównaniu z innymi źródłami energii. Ale to nie wszystko – poniżej podpowiadamy co, oprócz wartości opałowej, jest równie ważne, aby uzyskać jak najlepszy bilans koszt-efekt.

Odpowiednia jakość = Oszczędność

Przed sezonem zimowym wiele osób stoi przed wyborem dostawcy gazu. Szukacie Państwo firmy, któradostarczy gaz i zaoferuje jednocześnie najniższą cenę. To właśnie cena najczęściej wpływa na decyzję o zakupie, co jest w pełni zrozumiałe. Jednak trzeba uważać, aby to nie tylko cena decydowała o wyborze. Na rynku paliw sytuacja jest bowiem nieco bardziej skomplikowana, ponieważ niższa cena nie musi oznaczać oszczędności. Tańszy produkt może być słabej jakości i w rezultacie zużyje się go o wiele więcej, niż zamierzano. Przy wyborze dostawcy kierujmy się zatem wiedzą o najważniejszych parametrach produktu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy oferowany gaz odpowiada jakością polskiej normie PN-C-96008;1998, która jest gwarantem jakości, a co za tym idzie należytej wartości opałowej. Opał, który nie spełnia tej normy będzie tańszy, ale za to mniej wydajny co sprawi tylko złudne wrażenie oszczędności. Ponadto słabe jakościowo paliwo szybciej się skończy i trzeba będzie dokupić go więcej. Co gorsza – może się skończyć w środku sezonu grzewczego, kiedy ceny są najwyższe i wówczas klienci są zmuszeni kupować paliwo o wiele drożej. Dlatego, jeśli planujecie Państwo najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, to pamiętajcie, że kluczem do oszczędności jest odpowiedni stosunek ceny do wartości opałowej.

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas