Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Oszczędności

Jak ogrzać dom i wodę, aby to jak najmniej kosztowało? – o tym opowiemy w tym wpisie. Mamy nadzieję, że spośród tych informacji wybierzecie niektóre wskazówki, które pomogą Wam zaoszczędzić realne sumy pieniędzy.
Oszczędności

           

            Korzystanie z gazu płynnego jako paliwa jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne i wygodne. Rachunki mogą być jednak jeszcze niższe, jeśli użytkownicy zastosują się do najważniejszych zasad. Prawidłowe ogrzewanie mieszkań i domów ma bowiem kluczowe znaczenie dla naszego budżetu oraz zdrowia. Zacznijmy od tego, jakie powinny być temperatury w poszczególnych pomieszczeniach:

– Łazienka: 22-24°C

– Pokój dzienny i gabinet: 20°C

– Pokój dziecięcy: 20-24°C

– Kuchnia: 19°C

– Sypialnia: 18°C

Takie zalecenia wynikają z badań WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Popatrzmy teraz na to z ekonomicznego punktu widzenia – każdy stopień wyższej temperatury w pomieszczeniu powoduje dodatkowe koszty ogrzewania w wysokości ok. 6%. Warto zatem zaopatrzyć swoje grzejniki w opcję regulacji temperatury tzw. termostaty, najlepiej elektroniczne. Montując nawet na starym grzejniku głowicę elektroniczną można ustawić temperaturę z dokładnością do 0,5°C i zaprogramować emisję ciepła na cały tydzień, uwzględniając zmiany pory dnia i zwyczaje mieszkańców. Nowoczesne termostaty mogą też same regulować moc grzania zależnie od warunków zewnętrznych – ocieplenia lub ochłodzenia, działania promieni słonecznych, itp.

Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, co można zrobić, aby rachunki za ogrzewanie były niższe:

– nie należy dopuszczać do wychłodzenia pomieszczeń, ponieważ późniejsze ich ogrzanie wymaga większego przepływu wody grzewczej, a tym samym powoduje nieproporcjonalnie wysokie koszty.

– w sezonie zimowym, przed dłuższym wyjazdem z domu, nie należy wyłączać ogrzewania. Zalecane jest obniżenie temperatury o kilka stopni, ale nie mniej niż do 15°C.

– grzejniki nie powinny być zakrywane przez meble lub zasłony. Należy również upewnić się, że zapewniona jest optymalna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.

– można także na noc zasłonić okna roletami (zewnętrznymi jak i wewnętrznymi), aby utrzymać ciepło wewnątrz budynku.

– w celu wymiany powietrza w pomieszczeniach, a tym samym zmniejszenia wilgotności, należy je kilkakrotnie krótko i intensywnie wietrzyć przez okres do 10 minut (w tym czasie ogrzewanie powinno być wyłączone). Nie należy wietrzyć w sposób ciągły poprzez uchylanie okien.

– obserwujmy temperaturę grzejników. Jeżeli grzejnik nie nagrzewa się odpowiednio po przekręceniu zaworu termostatu, należy go odpowietrzyć. Może być konieczne uzupełnianie wody.

– warto zwracać szczególną uwagę na zużycie ciepłej wody. Dzięki rozważnemu zużyciu ciepłej wody oszczędzą Państwo na kilku rachunkach: koszty paliwa, koszty wody i opłaty za ścieki.

Chcielibyśmy także podkreślić, że powyższe zasady nie tylko oszczędzają nasz portfel, ale także pozytywnie wpływają na ochronę środowiska naturalnego. Im bardziej racjonalne korzystanie z naturalnych paliw tym większa odpowiedzialność społeczna wobec kolejnych pokoleń.

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas