Zbiorniki podziemne poddane są intensywnemu oddziaływaniu środowiska zewnętrznego. Szybkość korozji stali w ziemi szacuje się na 0,1 do 0,2 mm/rok w najbardziej łagodnych warunkach oraz wielokrotnie więcej w przypadku szkodliwych oddziaływań zewnętrznych w postaci prądów błądzących czy mikroorganizmów wspomagających proces korozji. Uszkodzenia korozyjne zbiorników zazwyczaj występują w miejscach niedostępnych, mogą wywoływać bezpośredni wyciek do środowiska niebezpiecznej cieczy jaką jest gaz płynny.
Piszemy o tym dlatego, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji i zapewnić użytkownikom najwyższy komfort i bezpieczeństwo eksploatacji zbiornika podziemnego. Jak to zrobić? – przede wszystkim projekt, instalacja, rozruch, inspekcja oraz konserwacja powinny być wykonywane przez autoryzowany, kompetentny personel. Jest to warunek konieczny, aby zbiornik działał właściwie. No i najważniejsze – należy zapewnić skuteczną i wydajną ochronę przeciwkorozyjną, stosując ochronę katodową oraz odpowiednie farby.
Technologia ochrony katodowej połączonej z farbami epoksydowymi lub poliuretanowymi, przeznaczona jest do ochrony przed korozją stalowych zbiorników podziemnych z wysoką skutecznością. Ochrona katodowa jest zakopywana przy zbiorniku podziemnym, do którego jest podłączona, a farbami pokrywa się jego płaszcz zewnętrzny. Jak to działa? W ochronie katodowej przedmiot poddany ochronie, czyli w naszym przypadku zbiornik podziemny, spełnia rolę katody w korozyjnym ogniwie galwanicznym. Potencjał elektrodowy chronionego metalu przesuwa się w kierunku dodatnich wartości, a więc utlenianie tego metalu jest ograniczone. Anodę stanowi celowo tracony metal mniej szlachetny (Mg, Zn, Al) zwany protektorem. Protektor rozpuszczając się zabezpiecza chroniony przedmiot. Protektorem mogą być np. odpowiednio rozmieszczone anody magnezowe. Zestaw do ochrony katodowej zawiera również puszkę przyłączeniową. Kable anod są trwale połączone z puszką, a wolny kabel wychodzący z puszki służy do połączenia układu ze zbiornikiem. Dla zapewnienia skutecznego i długotrwałego działania systemu należy odizolować zbiornik od uziemienia. W tym celu na połączeniu uziomu ze zbiornikiem należy montować beziskiernikowe ograniczniki przepięć niskiego napięcia typu ASA.
Po wykonaniu montażu ochrony katodowej należy przeprowadzić pomiary skuteczności ochrony elektrochemicznej polegające na pomiarze potencjału między zbiornikiem, a elektroda pomiarową.
Co daje system ochrony katodowej zbiorników? Hamuje on procesy korozyjne stalowej ścianki zbiornika w kontakcie z ziemią zapobiegając perforacjom, a w konsekwencji wyciekom. Normy wymagają, by działająca skutecznie ochrona katodowa ograniczała szybkość korozji stali do wartości mniejszych od 0,01 mm/rok.
Łatwo więc obliczyć, że dzięki zastosowaniu systemu ochrony katodowej oraz przeprowadzanych okresowo pomiarów jej skuteczności, znacznie wydłuża się okres bezpiecznej eksploatacji zbiornika podziemnego. Dlatego nie można zapominać o tych podstawowych warunkach, które należy spełnić decydując się zbiornik podziemny.