Infolinia pn-pt 8.00 – 16.00

Gaz ziemny a propan butan

Gaz ziemny, a gaz propan butan – chociaż wspólnym mianownikiem dla obu paliw jest słowo „gaz”, to jednak różnice pomiędzy nimi są zasadnicze. Na czym polegają i jakie to ma znaczenie dla odbiorców gazu? - o tym właśnie opowiemy w poniższym wpisie.
Gaz ziemny a propan butan

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na ogrzewanie gazem ziemnym lub gazem płynnym. Dokonując wyboru jednego z nich warto poznać istotne różnice, aby zdecydować się na najbardziej korzystne rozwiązanie.

Gaz cięższy od powietrza

Gaz płynny propan butan i gaz ziemny pochodzą z głębi naszej ziemi i powstały wskutek naturalnych przemian organicznych szczątków w węglowodory. Różnią się jednak co do swoich właściwości fizycznych co ma kluczowe znaczenie w ich zastosowaniu jako paliw. Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan o wzorze CH4. W gazie ziemnym, w małych ilościach, występuje także propan C3H8 oraz butan C4H10. Jednakże zarówno propan jak i butan pozyskiwane są głównie z rafinacji ropy naftowej. Metan jest lżejszy od powietrza, natomiast propan i butan są cięższe od powietrza.

Gaz płynny a gaz ziemny

Szczególną cechą propanu i butanu jest to, że w temperaturze pokojowej i przy nieco podniesionym ciśnieniu (6 – 8 barów) zmieniają one stan skupienia i z gazu przechodzą w ciecz. W procesie tym zmniejszają swoją objętość i dlatego są szczególnie łatwe w transporcie i magazynowaniu – np. w zbiornikach. Dla porównania, metan skrapla się dopiero przy ciśnieniu około 200 barów lub w ekstremalnie niskich temperaturach. Ponadto skraplanie metanu jest stosunkowo drogie. Dlatego możemy ogólnie przyjąć, że gdy mówimy o gazie ziemnym, to mamy na myśli metan w stanie gazowym. Gdy natomiast mówimy o gazie płynnym, to mamy na myśli skroplony propan, butan lub ich mieszaninę.

Gaz ziemny a LPG – sieć dystrybucji

Gaz ziemny dostarczany jest zazwyczaj przez rurociągi, a stamtąd do magazynów i wreszcie do miejskich sieci dystrybucyjnych. Z kolei gaz płynny jest transportowany statkami, pociągami i cysternami do magazynów, a stamtąd przewożony bezpośrednio do odbiorców.  Z tego wynika, że chcąc korzystać z gazu ziemnego trzeba mieć przyłącze do sieci dystrybucji. W przypadku gazu płynnego nie ma takiego problemu. Wystarczy mieć zbiornik na gaz płynny na własnej posesji. W takim przypadku odbiorca jest niezależny od sieci dystrybucji i bez względu na to gdzie mieszka może zamówić gaz, który dostarczony zostanie cysterną.

Podziel się:
Więcej aktualności
Napisz do nas